Ubuntu

Merhabalar çok değerli okansaglam.com.tr okuyucuları, uzun bir aranın ardından sizlerle yeniden buluşabilmenin heyecanını taşıyorum. Benden gerekli hiçbir desteği esirgemeyen Okan SAĞLAM‘a da ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Onun sayesinde bu güzide blogda sizlere faydalı olmanın (umuyorum ki öyledir) mutluluğu içersindeyim. Bu hoş dilekleri belirtmeden geçemezdim, her ne kadar yeri bu yazı olmasa bile. Şimdi kollarımızı sıvayalım ve şimdiye kadarki en başarılı  sürümü olma iddiası taşıyan 12.04 sürüm numarasına sahip,  kod adlı LTS (Long Term Support – Uzun Süreli Destek) dağıtımını yakından tanıyalım. Bunun için hemen İçindekiler bölümüne göz atalım.

İçindekiler_

1. Yeni Ubuntu Hakkında

2. Ubuntu’nun Dış Yüzü

3. Ubuntu’nun İç Yüzü

4. Edinme Yolları

5. Derleme

Yukarıda da gördüğünüz üzere bu dağıtımı dört basit ve açıklayıcı başlık altında inceleyeceğiz. Bu yazıda kurulum sürecinden bahsetmeyeceğiz, çünkü Ubuntu 11.10 ile arasında neredeyse hiç fark yok. Kurulum yapmak için gerekli bilgileri Yepyeni Bir Dünya – Ubuntu 11.10 “Oneiric Ocelot” (Detaylı İnceleme) başlığından edinebilirsiniz. Bu yazı olabildiğince sürüm odaklı olmasını istediğim ve bilgi tekrarına yer vermek istemediğin için böyle bir yol belirledim. Hazırsanız başlayalım.

1.  Hakkında

Bilenler biliyordur, bilmeyenler ise yeni öğrenecek. İlk çıkış tarihi 20 Ekim 2004′ten itibaren sürekli gelişen, altı aylık yenilenme periyodu ile Linux camiasını şaşırtan ve aynı zamanda memnun eden, Canonical Ltd.’in sahibi Mark Shuttleworth tarafından finanse edilen ve dünya çapında en çok kullanılan Linux dağıtımı olan Ubuntu, tahmini 20 milyon kullanıcı sayısı ile açık kaynak dünyasının gözde ismi konumunda. Bunlarla kulaklarımızı doldurduysak, şimdiki sürümü tanımada rahatlık yaşayacağız. , sürüm sonunda yer alan ve yukarıda da belirttiğimiz üzere “Uzun Süreli Destek” sürümü olup ilk defa 5 yıl boyunca desteklenecek olan bir dağıtım olacaktır. Bunun anlamı, beş yıl boyunca kesintisiz olarak masaüstünüzü güncel tutabileceksiniz. Bu, pek çok kişinin memnun olması için yeterli bir süre olarak göze çarpıyor.

Ubuntu’yu geliştiricilerinin önemli bir ürünü olan Unity arayüzü, bu sürümle beraber üçüncü defa varsayılan masaüstü arayüzü olacak ve bu durum, bundan sonra da değişmeyecek. İlk çıktığı gün olan 9 Haziran 2010′dan beri sürekli gelişen Unity, sevenlerinin gönlünde taht kurmuş durumda ve her yeni sürümde kullanıcıları mutlu eden özelliklere ve geliştirmelere sahip oluyor. Özellikle bugün incelemesini yapacağımız yeni Ubuntu sürümünde, daha önce tanımış olduğumuz 11.10 sürümüne nazaran önemli ilerlemeler kaydetmiş durumda.

İlk alfa testini yaptığımız ve bir alfa sürümüne göre oldukça stabil olan bu dağıtımın final sürümü bizi ne kadar memnun edecek? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bu sorunun yanıtını bulacağınızdan eminim. O hâlde gelin, yeni Ubuntu’yu keşfedelim, ne duruyoruz? :].

2. Ubuntu’nun Dış Yüzü

Henüz gerçekleştirmediğimiz istatistiksel araştırmaya göre her on kişiden sekizi önce dış görünüşe önem veriyormuş. :]. Biz de bu istatistiki veriye dayanarak Ubuntu’nun önce görünen kısmını inceleyeceğiz. Öncelikle bizi ilk olarak karşılayacak olan ekranın bir çıktısını sizinle paylaşmak istiyorum.

Paylaş

Posted by admin in : internet, Yorum Yapılmamış

LEAVE A REPLY